Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı çocuklarda genellikle kulak iltihaplanmasına bağlı gelişmekle birlikte diş çıkarılması, bademcik iltihabı gibi başka bölgelerin rahatsızlıklarına bağlı kulağa vuran ağrı olarak da görülebilinir.

Kulağı ağrıyan çocuklarda beraberinde veya hemen öncesinde ateş, burun akıntısı ya da tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk gibi sıkıntıların varlığı genellikle “orta kulak iltihabını” (otitis media) düşündürür. Böyle bir durumda ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçların verilerek çocuğunuzun rahatlatılması ve bir hekime götürülmesi uygun olacaktır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlara rağmen 39° nin üzerinde seyreden ateş, ısrar eden şiddetli (uyutmayan) kulak ağrısı ve kulaktan iltihabi akıntı, orta kulak iltihabının ciddi olduğunun ayırt edici belirtileridir.

Kulak Ağrısı ile Birlikte Görülen Şikayetler

Beraberinde ateş, burun akıntısı ya da tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk gibi genel iltihabi hastalık bulguları olmaksızın özellikle kulak kepçesini çekmek ve oynatmak ile oluşan ağrılar genellikle “dış kulak yolu iltihabına” DKY (otitis eksterna) bağlıdır.

Kulak yolunda şişlik kızarıklık ve tıkanıklık ile birlikte iltihabi akıntı görülebilir. Genellikle temiz olmayan havuz ve denizde yüzmek, dış kulak yolunun nemli kalması ve kulağın karıştırılması sonucu mikrop bulaşması ile oluşur. Ağrının ciddiyeti yanında ateş gibi iltihap belirtileri kızarıklık ve şişliğin kulak yolu dışına çıkarak yanağa doğru yayılması hastalığın ciddiyetini gösterir. Bu durum özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı şeker hastalığı gibi hastalıkları olanlarda, yaşlı, düşkünlerde, bebeklerde hayati tehlike yaratabilecek ciddiyettedir. Vakit geçirmeden bir KBB hekiminin muayenesi ve tedavisi gereklidir. Yüzücülerde uzun süre suda kalanlarda tekrarlayan DKY iltihaplanmasına engel olmak için kulağın tahriş edilmemesi yanında ek önlemler gerekir.

Çocuklarınızın ve kendi kulak yollarınıza ne korumak, ne kaşımak, ne kurulamak, ne de temizlemek amacıyla pamuk, pamuklu çubuk, tülbent, havlu vb yabancı cisimler sokmayınız. Kulak kendi kendini temizleyen ve kurutan bir organdır, sizin kulağa her hangi bir şey sokmanız bu mekanizmayı bozar, kulağı tıkar, zedeleyebilir ve dış kulak yolu iltihabına neden olur.

Kulak ağrısı